سنسور نوری لیزری، عملکرد و کاربرد آن

تعریف سنسور نوری لیزری

سنسور نوری لیزری نوعی سنسور است که از فناوری لیزر برای اندازه‎گیری استفاده می‎کند. به طور کلی لیزر، از قطعات نوری و دستگاه‎های فوتوالکتریک تشکیل شده است و می‏تواند پارامترهای فیزیکی اندازه‎گیری شده (مانند طول، جریان، سرعت و غیره) را به سیگنال‎های نوری تبدیل کند و سپس از مبدل فوتوالکتریک برای تبدیل سیگنال‎های نوری به سیگنال‎های الکتریکی استفاده کند. در این فناوری، از طریق فیلتر کردن، تقویت و تصحیح مدارهای مربوطه، سیگنال‏های خروجی را می‏توان به دست آورد تا کمیت اندازه‎گیری شده محاسبه شود.

فناوری لیزر دارای ویژگی‎هایی مانند جهت دهی قوی، روشنایی بالا و تک رنگی خوب است. این به طور گسترده‎ای در تولیدات صنعتی و کشاورزی، دفاع ملی و نظامی، پزشکی و بهداشت، تحقیقات علمی و جنبه های دیگر مانند اندازه‎گیری فاصله، تشخیص دقیق، موقعیت ‎یابی و غیره و همچنین معیار طول و معیار فرکانس نوری استفاده می‎شود.
پردیس کابل البرز تنها وارد کننده انواع سنسور نوری با برند آکوسنس شامل انواع سنسور نوری استوانه ای ، سنسور نوری مکعبی و سنسور القایی می باشد .

سنسور نوری لیزری

سنسور نوری لیزری چه چیزی را میتواند تشخیص دهد؟

اندازهگیری طول

اندازه‎گیری دقیق طول یکی از فناوری‎های کلیدی در صنعت ساخت ماشین آلات دقیق و صنعت پردازش نوری است. اندازه‏گیری طول مدرن بیشتر بر اساس پدیده تداخل موج نور است و دقت آن عمدتاً به تک رنگ بودن نور بستگی دارد. لیزر ایده‏آل‎ترین منبع نور است.

اندازهگیری لیزری فاصله

اصل آن مانند رادار رادیویی است. پس از هدف قرار دادن لیزر به سمت هدف، زمان رفت و برگشت اندازه‎گیری می‎شود و سپس با ضرب سرعت نور، فاصله رفت و برگشت به دست می‎آید.

اندازهگیری ضخامت

بر اساس اصل محدوده مثلثی، یک سنسور دقیق فاصله لیزری در قسمت بالایی و پایینی قاب C تقسیم می‎شود. نور تعدیل شده و ساطع شده توسط لیزر به سطح جسم اندازه‏گیری شده برخورد می‎کند. با نمونه‎برداری از سیگنال CCD خطی، فاصله بین جسم اندازه‎گیری شده و قاب C به طور همزمان توسط دوربین CCD خطی تحت مدار کنترل به دست می‎آید.

سنسور جابجایی لیزر چیست؟

سنسور نوری لیزری از نوع جابجایی، چشم ربات و ماشین نامیده می‎شود و نقش بی‎بدیلی در جوشکاری، ساخت بلنک، پردازش مکانیکی، عملیات حرارتی، بارگیری و تخلیه، مونتاژ و سایر عملیات دارد.

این سنسور جابجایی لیزری چگونه کار میکند؟

سنسور جابجایی لیزری می‏تواند موقعیت، جابجایی و سایر تغییرات جسم را به طور دقیق و بدون تماس، اندازه‎گیری کند و عمدتاً برای اندازه‎گیری جابجایی، ضخامت، لرزش، فاصله، قطر و سایر مقادیر هندسی جسم مورد استفاده قرار می‎گیرد.

با توجه به اصل اندازه‎گیری، سنسور جابجایی لیزری به روش مثلث‎سازی لیزری و روش تحلیل اکو لیزری تقسیم می‎شود. روش مثلث‎سازی لیزری به طور کلی برای اندازه‎گیری با دقت بالا و فاصله کوتاه مناسب است، در حالی که روش آنالیز اکو لیزری برای اندازه‏گیری از راه دور استفاده می‎شود.

سنسور نوری لیزری

کاربرد سنسور جابجایی لیزر

  1. اندازه‎گیری ابعاد: شامل شناسایی موقعیت قطعات کوچک، نظارت بر وجود قطعات روی تسمه نقاله؛ تشخیص همپوشانی و پوشش مواد؛ کنترل موقعیت دستکاری کننده (موقعیت مرکز ابزار)؛ تشخیص وضعیت دستگاه؛ تست مربوط به خودرو و غیره
  2. اندازه‎گیری ضخامت ورق فلز: سنسور نوری لیزری ضخامت ورق فلز را اندازه‎گیری می‎کند. تشخیص تغییر ضخامت می‏تواند به شناسایی چین و چروک‏ها، سوراخ‎های کوچک یا همپوشانی‎ها کمک کند تا از خرابی دستگاه جلوگیری شود.
  3. اندازه‎گیری سیلندر: شامل زاویه، طول، خروج از مرکز قطر داخلی و خارجی، مخروطی، تمرکز و مشخصات سطح.
  4. اندازه‎گیری طول: قطعه اندازه‎گیری شده را روی تسمه نقاله در موقعیت تعیین شده قرار دهید، سنسور نوری لیزری، جزء را تشخیص می‎دهد و همزمان آن را با اسکنر لیزری فعال اندازه‎گیری می‎کند و در نهایت طول قطعه را به دست می‎آورد.
  5. بررسی یکنواختی: چندین سنسور نوری لیزری را در یک ردیف در جهت شیب حرکت قطعه کار مورد اندازه‌گیری قرار دهید و مقدار اندازه‌گیری را مستقیماً از طریق یک سنسور خروجی بگیرید. علاوه بر این، نرم‎افزار می‎تواند برای محاسبه مقدار اندازه‎گیری و خواندن نتیجه با توجه به سیگنال یا داده‎ها استفاده شود.
  6. بازرسی قطعات الکترونیکی: از دو اسکنر لیزری برای قرار دادن اجزای آزمایش شده بین آنها استفاده می‎شود. در نهایت، داده‌ها توسط سنسور خوانده می‌شوند تا دقت و یکپارچگی اندازه قطعه را تشخیص دهند.
  7. بازرسی سطح پر شدن در خط تولید: سنسور نوری لیزری به حوزه تولید و ساخت محصولات پرکننده نیز وارد شده است. هنگامی که محصولات پرکننده از سنسور عبور می‎کنند، می‎تواند تشخیص دهد که آیا پر شده است یا خیر.+

سنسور فاصله لیزری

اصل اساسی استفاده از زمان انتقال لیزر برای اندازه‌گیری فاصله؛ تعیین فاصله هدف به این شیوه است که  زمان لازم را برای حرکت لیزر به هدف و برگشت از آن اندازه‌گیری کنیم.

سنسور نوری لیزری

طبقه بندی سنسورهای فاصله لیزری

سنسور فاصله لیزری پالس

لیزر پالسی با مدت زمان بسیار کوتاه توسط سنسور نوری لیزری پالسی ساطع می‎شود و پس از رسیدن به هدف، بخشی از انرژی آن به عقب منعکس می‎شود.

سنسور فاصله لیزری فاز

در این سنسور به جای اندازه‎گیری مستقیم زمان لازم برای دور رفت و برگشت لیزر برای دستیابی به اندازه‎گیری فاصله، از روش غیر مستقیم اندازه‎گیری تاخیر فاز استفاده می‎شود. دقت این روش می‎تواند به سطح میلی‎متر برسد.

سنسور فاصله لیزری مثلثی

اصل اندازه‎گیری به این صورت است که نور ساطع شده توسط لیزر پس از فوکوس شدن توسط عدسی متراکم بر روی سطح جسم اندازه‏گیری شده متمرکز می‎شود و عدسی گیرنده نور پراکنده شده از نقطه نوری فرود را دریافت می‎کند و آشکارساز موقعیت فوتوالکتریک در سمت حساس از آن عکس می‎گیرد. هنگامی که جسم حرکت می‎کند، فاصله نسبی حرکت جسم با جابجایی نقطه نوری روی سطح تصویر محاسبه می‎شود. وضوح محدوده لیزر مثلثی بسیار بالا است که می‎تواند به مرتبه میکرون برسد.

سنسور فاصله لیزری تداخل سنجی

با حرکت دادن هدف اندازه‎گیری شده و اندازه‏گیری انسجام، اندازه‎گیری افزایش فاصله با شمارش کامل می‎شود، بنابراین حساسیت اندازه‎گیری تداخل سنجی بسیار زیاد است که می‎تواند به سطح نانومتر برسد.

کاربرد سنسور فاصله لیزری

سنسور نوری فاصله لیزری عمدتاً برای نظارت بر موقعیت اجسام متحرک استفاده می‎شود مانند اندازه‎گیری شبکه تماس راه آهن، موقعیت یابی جرثقیل; نظارت بر موقعیت پهلوگیری ایمن کشتی؛ اندازه‎گیری فاصله ایمن وسیله نقلیه وغیره.

قیمت سنسور نوری ، نوع سنسور و کشور سازنده
انواع سنسور نوری رفلکتوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× استعلام قیمت در واتساپ