پرده‎ نوری

هدف پرده نوری؛ موارد استفاده و مزایای آن

پرده نوری از تشخیص حضور بین فرستنده و گیرنده استفاده می‎کند. فرستنده، نور مادون قرمز را به سلول‌های فوتوالکتریک گیرنده می‌فرستد و وقتی این سلول‌ها ورودی خود را دریافت نمی‌کنند، تشخیص می‎دهند که واقعاً چیزی در راه است.

عملکرد اصلی یک پرده نوری، روشن بودن دائمی و اسکن تداخل احتمالی اشعه مادون قرمز توسط انسان یا هر چیز دیگری است.

در این راستا یک سیگنال خروجی ایجاد می‌شود و معمولاً به یک دستگاه رله ایمنی که حفاظت اضافی را ارائه می‌کند، تغذیه می‌شود. سپس رله سیگنال می‎دهد که دستگاه را خاموش کند تا از تصادف جلوگیری شود.

هنگامی که پرده نوری و رله خاموش شدند، یک روش قفل کردن انجام می‏شود. این کار تجهیزات تعیین شده را خاموش می‏کند و برای پاک کردن خاموشی اضطراری، باید دستگاه را دوباره تنظیم کرد.

نحوه کارکرد پرده نوری

یک پرده نوری از مجموعه‌ای از سنسورهای فوتوالکتریک استفاده می‌کند که در صورت قطع شدن، سیگنالی برای متوقف کردن ماشین یا خطر، در صورت نقض یک منطقه، ارسال می‌کند. برخلاف سنسورهای فوتوالکتریک معمولی، پرده‌های نور ایمنی، خود را از طریق سیگنال‌های اضافی نظارت می‌کنند و در صورت تشخیص عیب داخلی، خطر (مثلاً ماشین) را متوقف می‌کنند.

پرده‎ نوری

پرده نوری برای چه مواردی استفاده میشود؟

پرده نوری برای محافظت از پرسنل در برابر صدمات طراحی شده‎ است که معمولاً در یک محیط تولیدی اعمال می‎شود. علاوه بر محافظت از پرسنل، پرده‎های نوری همچنین می‎توانند ماشین‎ها را از آسیب محافظت کنند. هر دوی این برنامه‎ها اغلب به عنوان “محافظت ماشین” نامیده می‎شوند.

مزایای پرده های نور

۱- پرده‎های نوری که الزامات نوع ۴ (که توسط استانداردهای ایمنی IEC 61496-1 / UL 61496-1 تعیین شده است) را برآورده می‎کنند به عنوان پرده‎های نوری دارای بالاترین عملکرد ایمنی ممکن شناخته می‎شوند. به طور خاص، عملکرد خود تشخیصی همیشه فعال است و در صورت بروز نقص، پرده برای اطمینان از ایمنی پرسنل و تجهیزات وارد حالت خطا می‎شود.

برای مثال پرده‎ نوری KEYENCE الزامات نوع ۴ را برآورده می‎کند. به این ترتیب، این دستگاه‎ها عملکرد ایمنی برتر را

برای استفاده به عنوان تجهیزات حفاظتی حساس به الکترو (ESPE) ارائه می‎دهند.

۲- نصب و تراز کردن پرده‎های نوری به لطف طراحی باریک و طیف گسترده‎ای از براکت‎های نصب، آسان است. پرده‎های سبک نیز نسبت به نرده ‎ایمنی یا محافظ‏های سخت انعطاف‎پذیرتر هستند و به تلاش کمتری برای باز/بستن نیاز دارند. این باعث می‎شود که پرده‎های نوری برای اطمینان از ایمنی در ماشین‎هایی که نیاز به دسترسی مکرر دارند ایده‎آل باشند.

۳- پرده‏های نوری به کاربران امکان دسترسی سریع، ایمن و کارآمد به ماشین‎ها را می‎دهند. این بدان معناست که پرده‎ها را می‎توان در محدوده وسیعی از مکان‏ها نصب کرد و به راحتی با تغییرات چیدمان سازگار شد.

۴- پرده‌های نوری که نظارت غیر تماسی را ارائه می‌دهند، معمولاً از عمر طولانی‌تری نسبت به کلیدهای مکانیکی درب یا سایر دستگاه‌هایی که نیاز به باز کردن/بستن دارند، برخوردارند. برخلاف محصولات مشابه، این دستگاه‎ها ایمنی و قابلیت اطمینان بالایی را در مدت زمان طولانی‎تری ارائه می‎دهند.

۵ – بر خلاف سنسورهای فوتوالکتریک، پرده‌های نوری از مدارهای کنترل خودکار برای نظارت بر پرده برای عیوب داخلی استفاده می‌کنند. اگر یک خطای داخلی تشخیص داده شود، پرده

چراغ ایمنی فوراً سیگنال توقف را به دستگاه محافظت شده ارسال می‎کند. سپس پرده نور وارد حالت قفل می‎شود. تنها پس از تعویض قطعه خراب و تنظیم مجدد مناسب، پرده نوری به شرایط کاری باز می‎گردد. خروجی‎های ایمنی اضافی نمونه دیگری از نظارت بر ایمنی است.

انتخاب فرکانس/اسکن کدها

هنگامی که پرده‎های نوری متعدد در برنامه‎های با حجم بالا در مناطق کوچک استفاده می‎شود، اغلب پدیده‎ای به نام “تقاطع متقاطع” رخ می‎دهد که در آن یک پرده نور با دیگری تداخل می‎کند.

گیرنده پرده نوری و فرستنده معمولاً از طریق نوعی هماهنگ سازی نوری با یکدیگر ارتباط برقرار می‎کنند. اسکن کد به یک پرده خاص اجازه می‎دهد تا کد فرکانس خاصی داشته باشد و بنابراین گیرنده فقط با گیرنده خاص صحبت می‏کند. پرده دیگری که در این نزدیکی کار می‏کند با کد اسکن متفاوتی کار می‎کند و بنابراین این دو با یکدیگر تداخل ندارند.

خالی شدن ثابت

این ویژگی پرده نوری، برای غیرفعال کردن مناطق ثابت انتخاب شده در میدان سنسور پرده نوری استفاده می‎شود.

در این حالت باید به پرده نوری بگویید که چیزی از نظر فیزیکی را نادیده بگیرد. لازارا می‌گوید: اگر به دلایلی جسم برداشته شود، پرده نوری عدم وجود آن را تشخیص می‌دهد و یک پیام توقف به دستگاه ارسال می‌کند.

پرده‎ نوری

شناور خالی و بی صدا

شناور خالی و بی صدا به یک عامل اجازه می‎دهد تا پرده نوری را طوری برنامه‎ریزی کند که یک شی با اندازه و شکل خاصی را بپذیرد تا از پرتو نوری بدون ارسال سیگنال توقف عبور کند.

کاهش رزولوشن

کاهش رزولوشن به تمایز بین اجسام بزرگتر و اجسام کوچکتر – مانند تنه و انگشتان کمک می‎کند.

پرده‌های نور معمولاً با وضوح خاصی خریداری می‌شوند و رزولوشن آنها معمولاً بر اساس نوع برنامه محافظت شده تعیین می‌شود. برای محافظت از “نقطه عملیات”، جایی که هدف محافظت از انگشتان یا دست‎ها است، از رزولوشن نسبتاً بالایی استفاده می‎کنید که می‎تواند اجسام کوچکتر را تشخیص دهد. در کاربردهای دیگر،

مانند حفاظ محیطی، جایی که می‌خواهید از بازوها یا نیم تنه همکاران محافظت کنید، رزولوشن پرده نور نیازی به حساس بودن ندارد و از کاهش رزولوشن استفاده می‎شود.

همه ویژگی‎های خالی کردن ثابت، خالی کردن شناور و کاهش رزولوشن، می‎توانند در ترکیب با یکدیگر استفاده شوند.

پردیس کابل البرز واردکننده انواع سنسور القایی ، انواع سنسور نوری استوانه ‎ای و انواع سنسور نوری مکعبی با برند آکوسنس می‎باشد که از آنها می‌توان به عنوان پرده‎های نوری ایمنی در محیط‎های مختلف استفاده کرد.

تبدیل فیبر نوری چیست و چه کاربردی دارد
سنسور دما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× استعلام قیمت در واتساپ