مزایای سنسور نوری یکطرفه و انواع آن

سنسورهای نوری یکطرفه

 

سنسور نوری یکطرفه برای تشخیص مستقیم اجسام و ترکیب فرستنده و گیرنده در یک محفظه استفاده می‎شود. فرستنده یک پرتو نور پیوسته (معمولاً نور قرمز، اما همچنین نور مادون قرمز و نور لیزر) منتشر می‎کند. منبع نور توسط جسمی که باید شناسایی شود منعکس می‏شود. اگر جسمی به درون پرتو حرکت کند، نور از سطح جسم به گیرنده منعکس می‏شود و سنسور نوری یکطرفه سیگنال سوئیچینگ را صادر می‎کند. به همین دلیل است که اجزای عملکردی اضافی (مانند بازتابنده‌های سنسورهای رفلکتوری) برای کار با سنسورهای نوری یکطرفه ضروری نیستند.

سنسور نوری یکطرفه: مزایا و معایب

در سنسور نوری یکطرفه فرستنده و گیرنده در یک دستگاه قرار دارند. بنابراین امکان تشخیص اشیاء قابل اعتماد را تنها با استفاده از یک جزء و بدون لوازم جانبی دیگر فراهم می‎کنند. بنابراین سنسورهای نوری یکطرفه باعث صرفه‏جویی در فضا می‎شوند و می‎توانند به صورت انعطاف‎پذیر نصب شوند. آنها اغلب برای فواصل کوتاه مورد استفاده قرار می‎گیرند، زیرا برد به میزان انعکاس، شکل، رنگ و خواص مواد جسمی که باید شناسایی شود بستگی دارد.

سنسور نوری یکطرفه

سنسور نوری یکطرفه با سرکوب پس‌زمینه

زمانی که نور ساطع شده منعکس می‎شود، یک سنسور بازتاب منتشر تغییر می‎کند. با این حال، انعکاس می‎تواند در پشت محدوده اندازه‎گیری مورد نظر رخ دهد و منجر به سوئیچینگ ناخواسته شود. این مورد را می‎توان با یک سنسور نوری یکطرفه با سرکوب پس زمینه حذف کرد.

 دو عنصر گیرنده برای سرکوب پس‌زمینه (یکی برای پیش‌زمینه و دیگری برای پس‌زمینه) استفاده می‌شود. زاویه انحراف بر حسب فاصله متفاوت است و دو گیرنده، نورهای با شدت متفاوت را تشخیص می‎دهند. اسکنر فوتوالکتریک تنها در صورتی سوئیچ می‏کند که اختلاف انرژی تعیین شده نشان دهد که نور در محدوده اندازه‎گیری مجاز منعکس شده است.

با استفاده از اصل مثلث‌سازی، سنسورهای یکطرفه با سرکوب پس‌زمینه نه تنها شدت نور منعکس‌شده توسط هدف را اندازه‌گیری می‌کنند، بلکه فاصله جسم از سنسور را نیز تعیین می‌کنند. به این ترتیب، اجسام با حداقل اندازه پرتو نور که در فاصله سنجش قابل تنظیم قرار دارند، بدون توجه به رنگ و سطح آنها قابل تشخیص هستند.

سنسورهای نوری یکطرفه با سرکوب پس‌زمینه و منبع نور لیزر به‌طور خاص برای کاربردهایی که موقعیت‌یابی دقیق در آن‌ها مهم است، توسعه یافته‌اند. با پرتو کاملا متمرکز، حتی اجسام بسیار کوچک مانند سیم‎های یک مقاومت یا رزوه‎ها را می‎توان به وضوح تشخیص داد یا شمارش کرد.

ویژگیها و مزایا سنسور نوری یکطرفه

     فاصله سنجش قابل تنظیم

     نقطه سوئیچ را می‎توان با استفاده از پیچ تنظیم یا روش Teach-in به طور دقیق بین شی و پس زمینه تداخلی تنظیم کرد.

     تا حد زیادی مستقل از رنگ است

     فاصله سنسور ثابت می‎ماند حتی اگر رنگ اجسام تغییر کند. بنابراین تنظیم مجدد لازم نیست. اشیاء در حال تغییر در پس زمینه نیز هیچ تاثیری ندارند.

     اندازه نقطه کوچک

     سنسورهای لیزری می‎توانند اجسام با اندازه ۰٫۱ میلی متر را تشخیص دهند. سنسورهایی با دیودهای دقیق، نقطه‎ای به قطر تنها ۲ میلی متر در کانون دارند.

     ساطع کننده نور قرمز

     نور قرمز مرئی امکان تنظیم ساده سنسور را بر روی اشیاء کوچک با چشم فراهم می‎کند.

     زمان پاسخ کوتاه

     اجسام کوچک و به سرعت در حال حرکت به دلیل زمان پاسخ کوتاه به طور قابل اعتمادی شناسایی می‎شوند.

سایر مزایا

     مناسب برای تشخیص سیاه و سفید

     محدوده فعال نسبتاً بزرگ

     فاصله سنسور تا حد زیادی به خواص بازتابی سطح جسم بستگی دارد

     موقعیت یابی و نظارت تنها با یک سنسور

     نصب آسان

اصل اندازهگیری سنسور نوری یکطرفه

هنگامی که فاصله جسم سنسور تغییر می‎کند، موقعیت دریافت نور روی عنصر گیرنده تغییر می‎کند.

نور لیزر از عدسی ساطع کننده به سمت جسم ساطع می‎شود. نوری که از جسم منعکس می‎شود توسط گیرنده جمع‎آوری می‎شود و تصویری روی PSD تشکیل می‎شود. اگر فاصله جسم سنسور متفاوت باشد، تصویر تشکیل شده در PSD متفاوت است. دو خروجی PSD تغییر خواهند کرد.

نسبت این دو خروجی پیدا می‎شود و سپس به فاصله تبدیل می‎شود.

روش سنسور نوری یکطرفه اندازه‎گیری‎های پایداری را ارائه می‎دهد. می‎توان از آن حتی زمانی که تغییر زاویه بازتاب زیاد است استفاده کرد. اگر سطح براق باشد، دقت کم می‎شود و ممکن است نتواند اندازه‎گیری کند.

روش انعکاسی منظم، شی را با استفاده از بازتاب منظم تشخیص می‎دهد.

اندازه‏گیری‎های دقیقی را می‎توان برای سطوح براق انجام داد اما تحمل زیادی برای واریانس زاویه ندارد.

انواع سنسور نوری یکطرفه

سنسور نوری یکطرفه AO005

سنسور یکطرفه AO005 یک سنسور با سرکوب پس‌زمینه و پتانسیومتر برای تنظیم محدوده است که فرستنده و گیرنده را در یک محفظه بدون نیاز به ابزار اضافی برای تشخیص اشیا ترکیب می‌کند. نور قرمز پالسی توسط جسمی که باید شناسایی شود منعکس می‏شود و توسط گیرنده ادغام شده در سنسور شناسایی و ارزیابی می‎شود. ویژگی خاص این سنسور نوری یکطرفه، سرکوب پس‌زمینه ایمنی در برابر نویز آن است.

سنسور بازتاب پراکنده AO019

سنسور نوری یکطرفه AO019 موقعیت اجسام را صرف نظر از اندازه، رنگ و مواد آنها در محدوده‏ای بین ۱ تا ۵۰ میلی متر به طور قابل اعتماد ثبت می‎کند. تشخیص موقعیت با استفاده از نور قرمز به طور قابل اعتماد و دقیق حتی بر روی سطوح بازتابنده انجام می‏شود. AO019 دارای یک خروجی سوئیچینگ روشن با IO-Link است.

سنسور نوری یکطرفه AO017

سنسور نوری یکطرفه AO017  دارای کابل و سرکوب پس‌زمینه دقیق است. نور قرمز برای تشخیص مطمئن موقعیت اجسام کوچک، مسطح یا بازتابنده ایده‎آل است. محدوده قابل تنظیم بین ۳ تا ۱۵ میلی متر است. سنسور نوری یکطرفه AO017 از IO-Link پشتیبانی می‏کند.

در سنسور نوری یکطرفه AO017 فرستنده و گیرنده در یک محفظه قرار دارند. شکل ساختاری فشرده به ویژه برای نصب محدود مناسب است. نصب بسیار آسان است زیرا یک کابل پی وی سی سه سیم به طول ۳۰ سانتی متر، دوشاخه M8 را به دستگاه متصل می‎کند و کانکتور را می‏توان از فضای نصب محدود خارج کرد. رتبه حفاظتی IP67 امکان استفاده در شرایط سخت را فراهم می‎کند.

پردیس کابل البرز بزرگترین تولید کننده انواع سنسور های نوری با برند پکاسنس و وارد کننده سنسورهای نوری با برند آکوسنس می باشد .

انواع سنسور نوری رفلکتوری
منبع تغذیه فیبر نوری چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن سبد خرید
بستن علاقه‌مندی
اخیرا مشاهده شده بستن
بستن

بستن
منو
دسته بندی ها
Call Now Button
×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× استعلام قیمت در واتساپ